ABOUTasli foto

Aslı Erel was born in 1980, in İstanbul. She had screenprinting (serigraphy) training during high school times.In 1998, she started to work at the workshop of Architect – Muralist Semih İrteş, who was also her master.  During this period she also attended the Decorative Arts courses at Topkapi Palace.

In 2003, she was graduated from the Department of Photography of Yildiz Technical University.

She has worked for various agencies and magazines and also performed several dia shows at the festivals. In 2005, she continued working on pattern design with traditional Turkish arts within “ArtRumi”.

Asli Erel pursues her artistic Works in light of progress of Islam and other celestial religions and their spiritual repercussions on the human. With her purpose of providing a stylised perspective on traditional calligraphy and Islamic arts, . Ms. Erel’s artworks targeting comprehension and illustration of sufistic philosophy are generally composed of oil on canvas.

Aslı Erel

1980 yılında İstanbul’da doğdu. Lisede modern cilt ve özgün baskı eğitimi aldı. Aynı dönem Mimar Nakkaş Semih İrteş’ in atölyesinde asistan olarak çalışmaya başladı. Topkapı Sarayı Klasik Sanatlar eğitim programında ahşap üstü kalem işi ve tezhip eğitimini tamamladı. İlk olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğrafçılık bölümünü ve sonrasında Anadolu Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümünü bitirdi. Mimari Restorasyon sektöründe uzun süre restorasyon ve desen tasarımı üzerine çalıştı. Aynı dönem kişisel resim çalışmalarına ağırlık verdi. Yurtiçi ve yurt dışında sergilere katıldı. Resim çalışmaları açısından restorasyon ve konservasyon alanında farklı disiplinleri önemsemesinden dolayı ikona ve kağıt konservasyonu alanında eğitimler aldı. Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesinde yazma eser konservasyonu üzerine bağımsız olarak (gönüllü) çalıştı. Resim çalışmalarının yanısıra Veniizelos Gavriliakis ile birlikte “Ieri Parakatathiki” laboratuvarında kağıt, tuval ve ahşap üzeri ikona restorasyonu alanında dönemsel olarak çalışmaktadır.

 

 

EXHIBITIONS

2005   “Made in Turkey” Fair     DUBAI

2005   Wood Fair – Lutfi Kirdar Congress and Exhibition Palace  ISTANBUL

2006  “Made in Turkey” Fair      DUBAI

2009   Solo Exhibition – Taksim Art Gallery      ISTANBUL

2010   Solo Exhibition – Taksim Ataturk Library   ISTANBUL

2011   Group Exhibition – Painters Association Art Gallery    ISTANBUL

2011   Group Exhibition – Akdeniz Universty   ANTALYA

2013    Solo Exhibition – Lahd Gallery   LONDON

2015 October Group Exhibiton – Lahd Gallery LONDON